Нов лидер социјалдемократите ќе избираат на 12 декември. Заев ќе остане во политиката како активен член на партијата!

Објавил: Перо Милчин | 27 ноември, 2021 18:29

Во СДСМ почна постапката за избор за наследник на Зоран Заев

Фото/Текст извор: ©канал 5/магазин

На првиот ден од седумдневниот рок за поднесување кандидатури „сандачето“ на Бихаќка празно. 

Сепак, првата најава стигна од Димитар Ковачевски, за кого во јавноста се лицитира оти е најверојатен наследник на Заев. Не ја крие амбицијата да ги предводи социјалдемократите.

Актуелниот заменик министер за финансии за Канал 5 потврдува дека деновиве ќе ја испорача кандидатурата во пакет со програмата. Смета дека кој и да биде избран за претседател членството треба да се обедини околу него за доброто и на партијата и на државата.

Деновиве во јавноста се споменуваа и други имиња за можни кандидати, како Шилегов, кој во меѓувреме негираше дека ќе влезе во трката, Стефан Богоев, Јован Деспотовски. Од СДСМ не потврдуваат дека на синоќешниот Централен Одбор Ковачевски бил фаворизиран од Заев.

-Станува збор за коментар на квалитети на еден човек. Претседателот на СДСМ ќе се бира на внатрепартиски избори, вели Богданка Кузеска – Портпарол на СДСМ.

Од партијата велат дека имаат стабилно мнозинство од 61 пратеник, а отворена е и можноста за вклучување на Алтернатива, со која, за преговори е задолжен лично Заев.

Во меѓувреме, првиот вицепремиер во Владата Артан Груби вели дека ДУИ ќе го прифати новиот лидер на СДСМ, а во однос на оставката на Заев од премиерската позиција посочи оти смета дека треба да се почека бидејќи земјата во моментот се соочува со многу важни процеси.

Нов лидер социјалдемократите ќе избираат на 12 декември.

Заев ќе остане во политиката како активен член на партијата!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...