- Нашите животи полека се враќаат во нормала, но по оваа пандемија (вирус корона), ќе мора да бидеме повнимателни, вели членот на тимот Жан Брезец.

Објавил: Едмонд Бекири | 3 мај, 2020 20:57

Во Словенија развиен уред за дезинфекција на пари: Неколку словенечки банки веќе се заинтересирани!

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Тричлен тим од Гросуплје, Словенија, разви уред направен за дезинфекција на банкноти со помош на ултравиолетови зраци, тврдејќи дека тој е единствениот во светот, способен за дезинфекција до сто банкноти во минута.

– Нашите животи полека се враќаат во нормала, но по оваа пандемија (вирус корона), ќе мора да бидеме повнимателни, вели членот на тимот Жан Брезец.

Според СТА, неколку словенечки банки веќе се заинтересирани за овој уред, а една од нив ќе започне да го тестира во наредните денови, а тимот посочува дека во моментов има само три слични уреди на светскиот пазар.

Вонредната состојба прогласена поради пандемијата со коронавирус, продолжува во следниве 90 дена, соопштија од Светската здравствена организација.

„За 90 дена или по потреба и порано повторно ќе го собереме одборот за Ковид-19“.

-СЗО е сериозно загрижена за потенцијалот на вирусот затоа што брзо се шири во земји со послаби здравствени системи (неразвиено здравство), ќе работиме со земјите и партнерите за да се овозможи патување за помош при пандемијата и постепено да се продолжи со нормално движење на патници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...