Промените на Уставот треба да ја зајакнат независноста и ефикасноста на судството, а меѓународната заедница и Брисел го гледаат како „клучен чекор“ во процесот на европска интеграција.

Објавил: Мартин Попоски | 16 јануари, 2022 12:02

Во Србија започна референдумот за промена на Уставот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Србија во 07:00 часот беа отворени избирачките места за референдумот за промена на Уставот, чија цел се судските реформи и усогласување на домашното и европското законодавство во процесот на пристапување на Србија во Европската Унија.

Промените на Уставот треба да ја зајакнат независноста и ефикасноста на судството, а меѓународната заедница и Брисел го гледаат како „клучен чекор“ во процесот на европска интеграција.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ утринава гласање на републичкиот референдум за промена на Уставот во делот на правосудството, пренесе Б92.

По гласањето, Вучиќ изјави дека Србија ја видела загриженоста на Србите на Косово и дека одлуката на Приштина ќе има далекусежни последици.

„Ние сме со нашиот народ од Косово и Мњтохија и секогаш ќе бидеме со нив“, рече Вучиќ.

Франција, Германија, Италија, Обединетото Кралство, Соединетите Американски Држави и ЕУ го поздравуваат националниот референдум за уставните измени во Србија како клучен чекор во зајакнувањето на независноста на судството и подобрувањето на транспарентноста и ефикасноста на институциите за владеење на правото во земјата, пишуваат медиумите во регионот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...

„Србија ќе треба да одлучи како и на кој начин ќе функционира во иднина. Што се однесува до партијата што ја водам, не се сомневам дека ќе се разговара за сите политички фактори, бидејќи нè очекуваат тешки времиња. За оние на кои се им е лесно во кампањата, сигурно нема да има место во Владата. Тоа се однесува на Владата на Република Србија и градската власт“.

Тој ги објави и резултатите на СНС за парламентарните избори.

„Имаме попрецизни податоци и избори од Косово и Метохија, најголем дел имаме и од странство. Списокот Заедно можеме се освои 44% од гласовите, листата За обединета Србија 13,6, листата Ивица Дачиќ 11,4, Милош Јовановиќ 5,3, Мора 4,7 и 3,8 Заветници и Двери“, рече Вучиќ и се осврна на резултатите од претседателските избори.

Вучиќ со рекордна победа: “Продолжуваме да работиме за Србија”

„Успеав да направам нешто што никој во Србија досега не успеал да го направи. Јас сум...

Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неговите неофицијални информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Вучиќ со рекордно водство на изборите во Србија: Објавени првите неофицијални резултати

Објавени се и првите неофицијални изборни резултати врз основа на 25 отсто од обработените...