Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 163 нови случаи на заразени од коронавирус, а пет лица починале како резултат на инфекцијата.

Објавил: Стојче Бушин | 10 август, 2020 16:55

Во Србија регистрирани 163 новозаразени, што е најмал број од 27 јуни

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа во Србија биле спроведени 6.819 тестови за коронавирус, од кои 163 се позитивни, или 2,4 проценти од тестираните, пренесува „Блиц“.

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 163 нови случаи на заразени од коронавирус, а пет лица починале како резултат на инфекцијата.

Бројот на новозаразени е најмал од 25 јуни кога се регистрирани 137.

Во болниците во целата земја има 107 пациенти на респиратори.

Додека пак националниот штаб за цивилна заштита во последните 24 часа регистрира нови 45 случаи со Ковид-19 во Хрватска.

Во моментот бројот на активни случаи е 585, а меѓу нив 124 се на болничко лекување, од кои осум на респиратор.

Почина едно лице од последиците на Ковид-19.

Од февруари наваму во Хрватска се забележани 5.649 лица заболени од корона вирус, од кои 158 полинаа, а 4.906 оздравеа

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОКТОР КОН: Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона!

Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона, вели епидемиологот...

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...