Бројот на починати од последиците од короната се зголеми на 7.520.

Објавил: Мирко Бачиќ | 11 септември, 2021 19:36

Во Србија 5.461 нови случаи на корона, 27 лица починаа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Србија, во последните 24 часа, потврдени се уште 5.461 случаи на инфекција со коронавирус од 19.843 тестирани лица. Од последиците на Ковид-19, починаа 27 лица.

Според последните податоци на Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, 132 лица од 2.711 хоспитализирани се приклучени на респиратор.

Бројот на починати од последиците од короната се зголеми на 7.520.

Вкупниот број на регистрирани случаи на коронавирус вирус од почетокот на епидемијата во Србија е 811.909, а тестирани се 5.225.186 лица.

Стапката на смртност е 0,93 проценти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Увозот на енергенсите во текот на оваа година во Србија достигнал вредност од 3,1 милијарда евра, што според податоците на НБС е за 3,1 милијарда евра повеќе отколку во првата половина од минатата 2021 година.

Во Србија инфлацијата е 12,8 отсто поттикната од цените на храната и енергенсите

Инфлацијата во Србија во јули била на нивото од 12,9 отсто, од што повеќе од две третини...

Надлежните институции ќе продолжат да ја следат состојбата на пазарот и соодветно да преземаат соодветни мерки, велат од српската влада.

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Владата на Република Србија на седница денеска донесе одлука за укинување на забраната...

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...