Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

Објавил: Мирко Бачиќ | 21 март, 2021 13:26

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против коронавирус и нема пријавено случаи на емболични или тромболитички нарушувања по приемот на вакцината на „АстраЗенека“.

 Во моментов, имаме 82 пријавени случаи на несакани ефекти на вакцината „АстраЗенека“, но сите тие беа обично благо очекувани, а тоа беше главно случај за сите други вакцини – болка на местото на апликација, оток, малаксаност, зголемена температура. Ништо што би не загрижило“ – изјави за РТС, Павле Зелиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

На прашањето дали има граѓани кои морале да одат во болница поради несакани ефекти, Зелиќ рече дека имале неколку случаи на сериозни несакани ефекти.

 Вкупно четири поврзани со вакцини. Пријавени се и други потешки несакани ефекти, но истрагата покажа дека тие немаат никаква врска со вакцините“ вели тој

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...