Станува збор за фирма која се занимава со основна дејност интернет портали. Се финансирала од Австралиската Мегантик под чие име до лани функционирала.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 мај, 2020 19:13

Во струмичко Муртино никој не чул за фирмата преку која Ден Дончев добивал пари за консултански услуги

Фото/Текст извор: ©24 vesti магазин.мк

Во струмичко Муртино никој не знаеше за фирмата Ремаркет иако по документи се води во ова наслено место. Жителите кои ги завршуваа земјоделските работи со оглед на сезоната, кажаа дека таква фирма не постои во нивното село.

Според неделникот Фокус ова компанија лани на екс директорот на Фондот за здравство Ден Дончев му исплатила околу 50 илјади евра за 6 месеци што се косело со законот за спречување корупција и судир на интереси за што имало и истрага.
Според пишувањето на Фокус исплатата била по основ на консултантски услуги.

Станува збор за фирма која се занимава со основна дејност интернет портали. Се финансирала од Австралиската Мегантик под чие име до лани функционирала.
Исплатата на пари од фирмата Ремаркет на Ден Дончев го истражува Управата за финансиско разузнавање отворена, по барање на Обвинителството за организиран криминал пишува Фокус.

Фирмата со ИТ инженери се наоѓа во струмички Глобал и немаше кој да ни изјави за какви услуги исплакале пари на екс директорот на Фондот за здравство Дончев.
Ден Дончев во телефонска изјава за нашата телевизија кажа дека со споменатата фирма имал долгогодишна соработка и смета дека се било законски и ги имал пријавено приходите од консултантските услуги во УЈП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...

Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат. Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските

ВЛАДАТА И МОН ПОВТОРНО ГИ ИЗВИСИЈА СТУДЕНТИТЕ

После вчерашната ситуација во Студентскиот дом „Пелагонија“ каде што голем број...

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.

Се уште не се соопштени детали од надлежните институции. Првите информации се очекуваат од брифингот на МВР со новинари, кој треба да се одржи денеска.

Командир, заменик командир и осум полицајци уапсени на Табановце: најдени пари во кутии од цигари

Командир, заменик командир и осум полицајци вчера се уапсени на граничниот премин...