Изненадување за регионот! Во Хрватска и Словенија падна првиот снег

Објавил: Мате Парлоф | 16 октомври, 2023 6:07

Во Хрватска и Словенија падна првиот снег

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Хрватска и Словенија падна првиот снег!

Во Хрватска вчера пристигна најавената промена на времето, а сончевото време беше заменето со облаци, дожд и ветер.

Метеоролозите и претходно најавија дека денеска може да падне снег на највисоките планини.

Така се случи на Платак, односно на врвот на Радешево, како што е прикажано на снимката од веб-камера.

Снег падна и во Словенија каде ја побеле Кредарица која се наоѓа на 2.541 метар надморска височина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.