Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Објавил: Мартин Попоски | 7 октомври, 2018 7:59

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат дека во последните 30 минути од референдумот имало изборен фалсификат, излегуваат на виделина.

На избирачкото место 0543 во Центар Жупа, од 18:30 до 19 часот на 30 септември, гласале 331 гласач или по еден на секои 5.4 секунди.

На избирачкото место 2453 во Долно Свиларе во општина Сарај, од 15 до 17 часот гласале 360 избирачи или по еден на секои 20 секунди.

На избирачкото место 1913 во Велешта во општина Струга, од 18:30 часот до 19 часот гласаче 199 избирачи или по еден на секои 9 секунди.

Сега, кога страстите после гласањето се смирени, би било добро Државната Изборна Комисија како организатор на референдумот да објасни како е можно да се гласа со ваква брзина. Затоа што вака прикажано технички се докажува дека во гласачките кутии се уфрлени над 50.000 гласачки ливчиња.

Ова прашање сепак заслужува одговор, него го побараа и политички партии и организации и на ред е Државната Изборна Комисија но и Јавното Обвинителство на Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Референдум

Министерството за надворешни работи на Грција со изјава во која стои дека и самите се збунети што се случи во Македонија и дека коментарите се контрадикторни со реалноста

Грција е збунета кој што слави во Македонија

Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но...

По "далеку од здрав разум" изјавите на Заев и Ахмети, се јави и нивниот ментор, Јоханес Хан кој честита пропаднат референдум

Хан им честита на малцинството граѓани кои гласаа на пропаднатиот референдум

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека гласовите “за“ на референдумот...

Петров воедно побара Јавниот обвинител да поднесе обвинителен акт против премиерот, министерот и пратениците кои гласаа за договорот и распишување на референдумот

Петров: Ги отфрламе резултатите од Референдумот, бараме оставка од Владата и вонредни избори

Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија...