Сепак, во четвртиок не очекува вистински тропски ден со 37 степени, што без дилема ке биде најтоплиот ден за ова лето.

Објавил: Весна Петровска | 5 август, 2019 11:31

ВО ЧЕТВРТОК ДОАЃА НАЈЖЕШКИОТ БРАН ЗА ОВАА ГОДИНА: Пеколните температури нема да паднат ни во ноќите, а еве што не чека до крајот на летото

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Краткото разладување кое ни се случи деновиве, од денеска останува зад нас. Почетоткот на следната недела не очеку екстремно топло време, а после тоа не очекува можеби и најтоплиот тропски бран за ова лето. Од ден во ден од понеделникот температурите ќе бидат големи, сончеви и умерени со температури до 29 степени.

Во вторник пристигнува нова топлотна воздушна маса, па живата во термометарот ќе достигне анд 30 степени, додека во средата ќе достигне 35 стпени.

Сепак, во четвртиок не очекува вистински тропски ден со 37 степени, што без дилема ке биде најтоплиот ден за ова лето.

Пеколен бран каков што досега немавме

Тропски вечери од четврток

Се до среда ноќите ќе бидат пријатни зас пиење, а од четврток пофогтвете се на тропски вечери и утра со температури поради кои нема да спиете, нема да има под 20 степени.

Пристигнува топол воздух од Африка

– Од среда до петок не очекува голем топлотен бран од Африка. Во среда се очекуваат 34 степени. Ноќната температура исто така ќе биде во пораст, така да сите кои тешко ги поднесувате жештините советуваме овие денови да се освежувате на најдобар можен начин.

За следниот викенд, повтроно следуваат жештините

– За петок и за наредниот викенд не очекуваат максималните темпреатури ќе бидат умерени, во интервал од 25 степени до 31 степен, но тоа нема долго да трае, ова го предвидуваатс ите прогнози.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален, краткотраен и слаб дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 22 степени.

Денеска и утре дожд и ветер- од средината на неделата затоплување на времето!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремен локален...

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, што значи и понатаму ќе бидат под просекот за овој дел од годината!

Нестабилно време се очекува пороен дожд: Услови за ретка појава на град!

Денес особено од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе биде нестабилно со...

Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи.

ВИКЕНД МЕТЕО: Нестабилно време со врнежи од дожд низ целата земја!

Денес во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди. Од пладневните часови...