Во нередите се запалени многу згради во центарот на градот и градското метро е блокирано.

Објавил: Перо Милчин | 19 октомври, 2019 14:04

Во Чиле прогласена вонредна состојба: Насилни протести поради поскапувањето на јавниот превоз(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во главниот град Сантијаго после нередите.

 Демонстрантите вчера подметнале оган во неколку метро станици, краделе по продавници и запалиле автобус од јавниот превоз, пренесува „Ројтерс“. Запалени се многу згради во центарот на градот и градското метро е блокирано.

Во знак на протест против растот на цените на јавниот превоз, затворени се 136 метро станици и прекинат е сообраќајот на должина од околу 150 километри.

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако синоќа избувнаа немири, во кои една зграда беше запалена, а метрото беше блокирано.

Во своето обраќање Пинера рече дека прогласува вонредна состојба во две провинции и две општини во поширокиот регион на Сантијаго, заради сериозни напади на метрото, напади врз јавен и приватен имот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, ги повика граѓаните да ја соборат владата заради уривање на зградата на Народниот театар.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Масовен протест на улиците, уапсени 30 лица меѓу нив и сопругата на претседателот на Албанија (ВИДЕО)

Албанската полиција се судри во Тирана со приврзаниците на опозицијата кои протестираа...

Пред министерот Лончар, во парламентот пристигна лидерот на радикалите, Воислав Шешеj, на кого собраните извикуваа „уааа“.

ИНЦИДЕНТ ПРЕД СРПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Физички напад на министерот за здравство, Златибор Лончар!

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, неколку пратеници и симпатизери на партијата...

Првата кражба се случила во понеделникот вечерта во локално училиште каде крадци украле пет компјутери откако оградиле ограда на имотот.

Седиштето на мафијата во проблем поради КОРОНА: Се ограбуваат болници, училишта- ХАОС ВО ИТАЛИЈА(ВИДЕО)

Италијанскиот град Палермо регистрира повеќе кражби и грабежи, и покрај карантинот...

„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Дрогирани албанци направија хаос во Барселона: Со кола влетаа во аеродром и се закануваа со убиство(ВИДЕО)

Двајца албански државјани намерно влетаа со својот автомобил во аеродромот во Барселона...