Швеѓаните сè уште не воведоа вонредна состојба и пристапуваат кон проблемот прилично опуштено и несериозено.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 март, 2020 14:57

Во Шведска има 30 мртви, а кафиќите и училиштата работат: Нема ни полициски час, вели познат фудбалер!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако се чини дека сите држави решија да одговорат на ист начин на борбата против коронавирусот, односно во обид да го минимизираат неговото ширење и последиците, тоа не е баш така.

За ова сведочи поранешниот фудбалер на Црвена Звезда и Манчестер Јунајтед, Бојан Џорѓиќ, кој за ТВ Арена изјави дека Шведска се бори против вирусот, или мерките што ги воведе.

За разлика од Србија, на пример, да не ги спомнуваме оние земји каде што ситуацијата со проширувањето на коронавирусот е уште поалармантна, Швеѓаните сè уште не воведоа вонредна состојба и пристапуваат кон проблемот прилично опуштено и несериозено, според Џорѓиќ, иако се констатирани таму над 2.000 заразени и над 30 смртни случаи.

Голем поздрав од Стокхолм, се надевам дека сите сте добро и ги следите правилата, си помагате едни на други, тоа е единствениот начин да се надмине оваа криза со вирусот. Овде е различно тука во Шведска, немаме полициски час, училиштата се отворени, универзитетите се само затворени.

Ресторани и кафулиња работат, но има многу помалку сообраќај на улиците, повеќето само одат во намирници, аптека или работно место кога е потребно.

Во Скандинавија се надеваат дека ќе можат да започнат со фудбалската сезона, иако тоа е сè уште неизвесно.

– Сезоната треба да започне во април, играме тука од април до ноември, се разликуваме од другите лиги заради временските услови. Ако Бог се пресели во јуни, тој ќе игра 30 рунди за 26 недели. Но, фудбалот е во позадина.

Треба да се почитуваме, да не бидеме себични и себични. Здраво на сите Срби ширум светот, се надевам наскоро да ве видам на трибините – рече Џорѓиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...