Полицијата не ги објави идентитетите на уапсените, а операцијата е резултат на меѓународната соработка во борбата против тероризмот.

Објавил: Перо Милчин | 21 април, 2020 21:35

Во ШПАНИЈА уапсен еден од најбараните терористи во Европа!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Јужна Шпанија, уапсен е еден осомничените борци на Исламската држава, роден во Египет, опишан како „опасен екстремист“ и уште две лица за кои се води истрага поради можни врски со верски екстремистички групи.

Како што е наведено, уапсениот борец ја напуштил Европа да се бори во Сирија и Ирак и е „еден од најбараните терористи во Европа, затоа што тој припаѓа на Исламската држава и заради големата опасност што ја постави“.

Тројцата беа уапсени рано во понеделникот во изнајмен стан во централна Алмерија, град во југоисточна Шпанија.

Полицијата не ги објави идентитетите на уапсените, а операцијата е резултат на меѓународната соработка во борбата против тероризмот.

Се тврди дека првоосомничениот пристигнал во Алмерија од северна Африка и со години учествувал во судирите во Сирија и Ирак.

Исламска Држава (скратено ИД; позната и како Исламска Држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) или Исламска Држава во Ирак и Сирија (ИДИС)) е непризната терористичка држава која под своја контрола држи големи делови на Ирак и Сирија. Формирана е на 3 јануари 2014 година, а на 29 јуни истата година била прогласена за калифат.

Од март 2015, контролираат територија на која живеат десет милиони луѓе во Ирак и Сирија, и под номинална контрола држи мали делови на Либијa и Нигерија. Исламската Држава исто така оперира или има организации со кои управува во други делови на светот, вклучувајќи ја и Јужна Азија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Самоизолацијата може да се прекине само по пет дена со прикажување негативен тест или потврда за вакцинација.

Германија ги заострува мерките, од денеска задолжителна самоизолација по влез во земјата

Германија ја рангираше Хрватска меѓу земјите со висок епидемиолошки ризик, што значи...

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...