Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.

Објавил: Сара Фемина | 17 април, 2021 10:11

Во 3 часот утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце!

Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.

Извршена втора трансплантација на срце во историјата на државата!

Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на целата вечер неуморно работеше!

Ова е огромен успех на македонското здравство, кој немаше да биде возможен без согласноста за донирање органи од семејството на младата пациентка која прерано го загуби животот, објави предмалку министерот за здравство, Венко Филипче!

Министерот за здравство Венко Филипче ноќеска објави дека се одвиваат подготовки за трансплантацијата.

– Петок на полноќ се прави подготовка за втора трансплантација на срце во историјата на нашата земја. Ова се дел од колегите на Кардиохирургија кои се дежурни вечерва, им посакувам многу успех на сите, да им држиме среќа – беше наведено во објавата на Филипче.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од следната недела пристигаат поголеми количини на вакцини и ќе ги подигнеме капацитетите за вакцинација на максимум. Ве уверувам дека брзо и ефикасно ќе вакцинираме со цел што побрзо граѓаните да стекнат имунитет.

Мерките дадоа резултати, вели Филипче

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати, вели министерот...