Повторно на маса предлог референдумското прашање и формата на Рефередумот

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 јули, 2018 6:56

Во 9 часот нова лидерска

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со почеток во 9 часот во Клубот на пратениците денес ќе се одржи второто продолжение на лидерската средба на партиската четворка од која се очекува политички Договор.

На заедничка маса повторно ќе седнат Мицкоски од ВМРО – ДПМНЕ – Заев од СДСМ – Ахмети од ДУИ и Касами од тетовското крило на Беса во придружба на уште еден член од политичката партија. На дневен ред две теми. Формулацијата на референдумското прашање за кое ВМРО – ДПМНЕ инсистира да биде недвосмислено и јасно како и формата на Референдумот за кој ВМРО – ДПМНЕ смета дека во својата форма не треба да биде само консултативен туку резултатите од истиот да се обврзувачки за законодавната и извршната власт.

Последната лидерска заврши со заклучоци дека СДСМ – ДУИ и БЕСА на Касами очекуваат договор за Референдумот и референдумското прашање затоа што не смее да се кочат ЕУ и НАТО интеграциите кои ни се на дофат но и реакциите на ВМРО – ДПМНЕ дека на маса сепак биле поставени форми на прашања за кои може да се добие соодветен одговор на Референдумот.

По последната средба и ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ започнаа јавна кампања на пласирање “информации” дека на средбата не се дискутира само за Референдумот и прашањето туку дека на маса се и предлог измените во Законот за Влада со што на секои наредни избори 100 дена пред истите би се формирала техничка влада согласно Договорот од Пржино но и измени во Кривичниот законик со што би се отворила можноста за индиректна амнестија по основ на обвиненијата кои СЈО ги има отворено за поранешните високи функционери на ВМРО – ДПМНЕ кои со измените би биле застарени дела.

На маса бил и предлог политички Договор за амнестија на обвинетите и осомничените за настаните од 27-ми април во законодавниот дом.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, рече Ахмети

Ахмети за расколот во ДУИ: Без секого се може

Лидерот на ДУИ застана во одбрана на вицепремиерот Груби. Ден по писмото во кое 20 истакнати...

И таму има проевропски пратеници кои ќе гласаат за промените. Сега имаме 74 пратеници, 64 владината коалиција, 8 АА и 2 БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Контакти со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ имаме секој ден, дел од нив ќе гласаат, убеден сум, рече Груби.

Груби: Во контакт сме со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, дел ќе гласаат за уставните измени

Вицепремиерот Артан Груби во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека секојдневно имаат...

Тој не ја исклучи и можноста поранешниот заменик-министер за образование од СДСМ, Петар Атанасов, да биде дел од тимот што ќе го понуди ова движење

Максим Димитриевски најави учество на следните парламентарни избори, формира граѓанско движење

Движењето, според неговите најави, би се промовирало кога ќе се знае датумот за следните...

Според него, се потврдува од страна на Бугарите дека има апсолутно одвојување, дека постои македонскиот народ и македонскиот јазик и дека тоа е реалност и тие го прифаќаат тоа со овие уставни измени.

Груби: Расте проевропското крило во опозицијата кое ќе ги поддржи уставните измени

Уставните измени мора да се случат, бидејќи без нив Македонија е во регрес, во статус...