Мијалков проевропски пред одржувањето на ЦК на ВМРО - ДПМНЕ, по дозвола од СЈО, преку судот си го добил назад пасошот, со образложение дека морал да "брка" бизнис

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 октомври, 2018 9:48

Вратен пасошот на Мијалков со “помош” на СЈО?

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Во текот на вчерашниот ден, додека се подготвуваше седницата на Централниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ и обидот на Мијалков за смена на актуелниот претседател, Мицкоски, СЈО го “награди” обвинетиот со враќање на патната исправа.

Имено по објавата на истражните постапки од страна на СЈО и Катица Јанева, на Сашо Мијалков, поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање како времена мерка за претпазливост, на барање на СЈО, Кривичниот Суд Скопје му ја одзеде патната исправа – пасош како мерка за безбедност.

Вчера низ т.н. независна, законска и проевропска, ЕУ интегративна процедура со одобрение на СЈО и Јанева, судот му го вратил пасошот на Сашо Мијалков.

Во образложението стои дека патната исправа му треба за да комуницира со странство како стопанственик и дека тоа нема да влијае врз редовното присуство на рочиштата.

Судот по консултации со СЈО и Јанева ја прифатил “променетата” позиција кон обвинетиот.

Сашо Мијалков е прво осомничен во целокупниот процес на нелегално прислушкување разговори поради кој и се формираше СЈО а и поради кој падна владата на Никола Груевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Адвокатот Новаковски изјавил дека дека во четвртокот при прегледот на Јанакиески му биле констатирани два здравствени проблеми, од кои едниот можел да се третира како итна интервенција.

Миле Јанакиески повторно пренесен во болница

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски,кој пред речиси еден месец...

Имено, во времето кога не сонувале дека Зоран Заев ќе ги смени, генералниот директор на МЕПСО Сашо Василевски и неговата десна рака, дирекоторт на правниот сектор и член на УО на МЕПСО Др. Ненад Крстевски се обиделе да изрекетираат повеќе фирми.

Миленко Неделковски: Ова е „швалерот“ на Катица Јанева и тој „рекетирал“

Новинарот Миленко Неделковски открива интересни сознанија како што вели тој ова не...

Тој на својот фејсбук профил ги откри ликовите Жаки, Коки и Раки, во продолжение неговиот статуст ви го прикажуваме во целост.

Жаки и Рики нови имиња во Рекет – едниот главна фаца во телекомуникацискиот бизнис, а другиот во власта

Новинарот Бранко Героски повторно го зазема центарот на вниманието на македонската...

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа...