Кашлица е ненадејно, експлозивно и издишувачко маневрирање со кое луѓето се стремат да ги отстранат материите од дишните патишта.

Објавил: Сара Фемина | 30 април, 2020 23:42

ВРВЕН РЕЦЕПТ ПРОТИВ КАШЛАЊЕ: Направете го сами, еве кои билки ви се потребни (РЕЦЕПТ)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во овој временски период многу луѓе кашлаат, а еден природен рецепт ќе го подобри вашето здравје.

Кашлица е ненадејно, експлозивно и издишувачко маневрирање со кое луѓето се стремат да ги отстранат материите од дишните патишта.

Пациентите, а понекогаш и неискусните лекари, кашлањето го изедначуваат со бронхитис (најчесто, бактериски) и одредуваат терапија со антибиотици и други препарати кои го поттикнуваат кашлањето.

Еве што ви треба за лек против кашлица:

15 лажици шеќер, 200 мл вода, 1 лажица мудрец, 1 лажица босилек.

Подготовка:

Ставете го шеќерот во тенџере, стопете го до карамелизиран, на тивок оган, за да не изгори.

Додадете вода и потоа растворете го шеќерот во вода. Додадете мудрец. Оставете го точно 3 минути!

Додадете босилек, промешајте, покријте и оставете да отстои три часа. Процедете го сирупот и консумирајте го.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...