Круната има 1333 дијаманти, а во времето кога е направена, чинеше околу 10 000 долари. Денешната вредност се проценува во милиони.

Објавил: Едмонд Бекири | 28 мај, 2020 21:49

ВРЕДИ 10 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Овој предмет во кралството се наследува од колено на колено и има ОГРОМНА ВРЕДНОСТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Круните и накитот во сопственост на британското кралско семејство со децении ги украсуваат главите на многу нејзини членови. Кралицата Елизабета, Кејт Мидлтон и принцезата Дајана носеа фасцинантни скапи додатоци, а приказните зад нив ќе ве изненадат, како и нивната цена.

Мајката на кралицата, кралицата Мери, доби круна како подарок за венчавката од одборот девојки „Девојки на Велика Британија и Ирска“.

Круната го доби името по одборот, а кралицата Мери и ’ја подари на својата ќерка, денешната британска кралица, исто така, како подарок за венчавката. Со текот на годините, круната стана заштитен знак на кралицата Елизабета.

Круните и накитот во сопственост на британското кралско семејство со децении ги украсуваат главите на многу нејзини членови. Кралицата Елизабета, Кејт Мидлтон и принцезата Дајана носеа фасцинантни скапи додатоци, а приказните зад нив ќе ве изненадат, како и нивната цена.

Круната има 1333 дијаманти, а во времето кога е направена, чинеше околу 10 000 долари. Денешната вредност се проценува во милиони.

Круната, која првично беше направена за кралицата Марија во 1900 година, стигна во рацете на кралицата, а потоа круната и се подари на принцезата Дајана како подарок за венчавката.

Сопругата на нејзиниот син, Кејт Мидлтон, е видена неколку пати со таа круна на главата. Принцезата Дајана, од друга страна, најчесто носеше круна која потекнува од нејзиното семејство.

Таа ја носеше на денот на свадбата со принцот Чарлс.

Вредноста на сите круни во сопственост на британското кралско семејство денес се проценува на десетици милиони долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Живеалиштето претставува мала лагуна со многу зеленило, езерце за фламингата, како и посебен дел за хранење на птиците.

ОТВОРЕНО НОВОТО ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ЕГЗОТИЧНИ ФЛАМИНГА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Зоолошката градина во Скопје за првпат е збогатена со егзотични птици од видот фламинго,...

Се верува дека историскиот, социјалниот и политичкиот подем на Русија на светската сцена дојде со нејзиното  пристигнување во Русија и затоа оваа држава има водечка улога во православниот свет.

ОВАА ИКОНА НА МАЈКА БОГОРОДИЦА ТРИ ПАТИ ЈА СПАСИЛА РУСИЈА: Таа е заштитник на Русите!!

Иконата на Богородица Владимирска е една од најпочитуваните и светите икони на Православната...

Имено старлетата беше на тапет и во српските медиуми, поради непочитувањето на мерката за домашно лекување и самоизолација, а наместо тоа таа се шетала во ноќните клубови и при тоа позирајќи за време на нејзината прва посета на Белград по пандемијата.

Уапсена старлетата Александра Накова- не го дочекала вториот негативен тест на Ковид-19 и се шетала

Македонската старлета, Александра Накова била уапсена вчера во Гевгелија.Триесет...