Движењата на руските пазари се под влијание на рубљата која е поддржана од контролата на капиталот, додека акциите се тргуваат со забрана за кратки продажби и на странските играчи им е забрането да ги отфрлат акциите на руските компании без дозвола.

Објавил: Мате Парлоф | 5 мај, 2022 19:43

ВРЕДНОСТА НА РУБЉАТА ПОВТОРНО СКОКНА ВО ОДНОС НА ДОЛАРОТ И ЕВРОТО

Фото/Текст извор: ©pari.com

Руската рубља скокна во средата на највисоко ниво за повеќе од две години во однос на доларот и еврото, задржувајќи ја поддршката од државата, бидејќи Европската унија предложи нов пакет санкции против Русија поради настаните во Украина.

Движењата на руските пазари се под влијание на рубљата која е поддржана од контролата на капиталот, додека акциите се тргуваат со забрана за кратки продажби и на странските играчи им е забрането да ги отфрлат акциите на руските компании без дозвола.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен предложи фазно ембарго на нафта за Русија, како и санкционирање на нејзината најголема банка и забрана на нејзините радиодифузери од европските бранови, во обид да се продлабочи изолацијата на Москва. Но, со оглед на тоа што пазарите се враќаат во акција за неколку дена во средината на долгите мајски празници во Русија и нема конкретни знаци дека централната банка ќе ги намали контролите во скоро време, извозниците активно продаваа девизи, загрижени дека натамошното зајакнување на рубљата ќе ги изеде нивните стопанства.

Рубљата се затвори за 6,6% повисока во однос на доларот на 66,30, што е најсилна од март 2020 година. Таа доби 5,8% за да се тргува со 70,44 наспроти еврото, претходно допирајќи 69,80, што е нејзината најцврста позиција од февруари 2020 година.

Учесниците на пазарот се прашуваат дали сегашната стапка е одржлива во светло на ограничувањата, откако рубљата потона на рекордно ниско ниво на почетокот на март, бидејќи западните земји ја нападнаа Москва и нејзиниот финансиски систем со невидени санкции.

Инвеститорите беа почестени последниот ден од тргувањето пред празниците во петокот, бидејќи централната банка ги намали каматните стапки за 300 базични поени на 14%, а Министерството за финансии рече дека успеало да плати камата на еврообврзниците во долари, очигледно задоцнето скршнување за да се избегне заостанување во плаќањата, откако претходно вети дека ќе плаќа само во рубли. Пониските стапки ја поддржуваат економијата преку поевтино кредитирање, но исто така може да ја поттикнат инфлацијата и да ја направат рубљата поранлива на надворешни шокови.

Дури и со очекувањата за натамошен пад на стапките, влијанието врз рубљата засега нема да биде забележливо, рече Евгениј Жорнист, менаџер на портфолио во Алфа Капитал. „Суфицитот на трговскиот биланс заедно со високите светски цени на суровините обезбедуваат постојан прилив на девизи во земјата, додека ограничувањата на девизниот курс и замрзнувањето на девизните резерви го отежнуваат одливот“, рече тој, а сето тоа значи дека рубљата може да дополнително зајакне.

Но, сегашната динамика на валутата го прави поверојатно олеснувањето на контролата на валутата, што централната банка го допре минатиот петок, рече Виктор Григориев од Банката Санкт Петербург.

Руските берзански индекси беа мешани. Индексот RTS деноминиран во долари зајакна за 3% до 1.114,1 поени. Рускиот MOEX индекс азиран на рубљата падна за 2,9% на 2.373,2 поени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

СЗО: Мајмунските сипаници не се закана за глобалното здравје

Во моментов, мајмунските сипаници не претставуваат закана за глобалното здравје, соопшти...

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот...

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи...