Денеска до крајот на денот не очекува сончево време, во текот на ноќта температурите ќе паднат до 10 степени целзиусови

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 април, 2019 14:08

Временска прогноза до крајот на неделата- еве какво време не очекува за празниците

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Под влијание на топла и нестабилна воздушна маса од Медитеранот од утре до сабота следува период на топло време со значителен пораст на температурата на воздухот, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Претпладне ќе биде сончево, а во попладневните и вечерните часови наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме и ќе има појава на град и засилен ветер. Особено поинтензивни процеси на повеќе места ќе има во сабота.

До крајот на неделата се очекува времето да биде сончево и топло со температури над 20 степени

Денеска до крајот на денот не очекува сончево време, во текот на ноќта температурите ќе паднат до 10 степени целзиусови, а утре исто така не очекува топло време со максимална температура до 26 степени, со можни врнежи од дожд на одредени места.

Веќе за празниците, односно петок, сабота и недела не очекува сончево и топло време со температуси над 20 степени.

Во петок температурата ќе достигне до 28 степени целзиусови. Сонцето ќе изгрее во 5часот и 38 минути а ќе зајде во 19 часот и 27 минути.

Во сабота исто така не очекува сончево и топло време во ткот на денот, а температурата ќе достигне до 24 степени.  Во текот на ноќта се очекуваат локални врнежи од дожд, а веќе во недела времето ќе биде топло и сончево, со температура до 24 степени .

За први мај се се очекува времето да биде сончево, со температура до 22 степени, во текот на ноќта можни се врнежи од дожд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За реализација на овој план, однонсно создавање нов град со околу 10.000 жители била задолжена Агенцијата за просторно планирање.

Никола Груевски имал план за создавање нов град: Еве каде требало тој да се наоѓа

По 10 години владеење, ВМРО-ДПМНЕ, веќе 4 години не е на власт. Во периодот на нивното...

Филипче за сите оние кои незнаат како оди тестирањето, објасни дека најпрво доколку се појават било акви симптоми треба да се консултира матичниот лекар.

Филипче најави набавка на брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Во вчерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ министерот за здравство доц. д-р Венко...

Увид на место на настанот е извршен од страна на јавен обвинител и МВР, а на лице место излезе и тим од воената полиција.

Позната здравствената состојба на војниците кои утринава беа повредени во сообраќајна незгода!

Во врска со сообраќајната незгода која се случи утринава во која странично се преврте...

Во гостувањето премиерот рече дека од големо значење е пријателскиот договор склучен со Бугарија и нагласи дека од неговиот бугарски колега, премиерот Бојко Борисов нема никаква закана ниту коментар кон Македонија.

Заев: Ако го присвојуваме Гоце Делчев, нема да го решиме проблемот со Бугарија!

Во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“, премиерот Зоран Заев рече дека...