Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

Објавил: Перо Милчин | 19 февруари, 2020 7:43

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Од утре дожд и снег низ цела држава

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува а особено навечер и во текот на ноќта ќе има повремени локални врнежи од дожд, на планините снег. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени.

Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

Особено на север и на запад, повремено снежната граница има услови да се спушта и под 1000 м.н.в. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 12 степени.
Потоа од петок следува стабилизирање, а особено од недела и затоплување на времето.

Минималните температури на воздухот сепак од петок до недела ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 2 степени. На повисоките и планинските места ќе биде уште постудено.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВИКЕНД МЕТЕО: Врнежи од дожд, од понеделник промена на времето!

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени...

Веќе од понеделник ќе имаме многу повеќе сонце а максималните дневни температури ќе бележат тенденција на понатамошен пораст.

ДОАЃААТ ТОПЛИ ДЕНОВИ: Временска прогноза за земјава!

Во текот на денешниот ден ќе имаме сончево време со умерена локална облачност. Во попладневните...

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....