Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 9 степени, вели временската прогноза на Слачо Попоски за Утрински брифинг.

Објавил: Сара Фемина | 14 јануари, 2022 7:40

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и малку потопло

Фото/Текст извор: ©магазин

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и малку потопло преку ден со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец!

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 9 степени, вели временската прогноза на Слачо Попоски за Утрински брифинг.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен и од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува на интензитет. Максималната температура ќе се искачи до околу 4 степени.

Потоа за време на викендот, како и во почетокот од следната недела времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност.

Утре сѐ уште ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Минималните температури насекаде ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -9 до -2 степени.

Максималните пак ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени во најтоплите предели од државава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.