Минималната температура ќе биде во интервал од 4 и 13, а максималната од 22 до 28 степени.

Објавил: Сара Фемина | 19 октомври, 2019 9:14

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Mаксимална температура до 26, попладне е можен дожд!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето во Република Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 4 и 13, а максималната од 22 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со температура од 10 до 27 степени.

Во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи, особено во јужните делови на земјава.

Ќе продолжи периодот на топло време со натпросечни дневни температури за овој период од годината. Во недела на места ќе има зголемена облачност и услови за слаб локален дожд.

По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба утринска магла.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала...

Освежување на времето ќе има утре доцна попладне и навечер кога ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ: За викендот температурата и до 36 степени!

За време на овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен!

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...