Временска прогноза за денес и викендот што следи

Објавил: Мирко Бачиќ | 9 август, 2018 7:51

Времето во Македонија сончево и топло

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето во Македонија денес ќе биде сончево и топло. Попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец а УВ индексот ќе има вредност 8.

Утринската температура се движи од 12 до 21 Целиусов степен а максималната дневна температура ќе се движи од 27 степени во западните регион и до 36 степени на југот од земјата.

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура е до 19 степени а дневната температура ќе достигне до 35 степени.

Во петок преку денот ќе има изолирана појава на нестабилност претежно во планинските подрачја. Во петок кон крајот на денот и во сабота ќе има поизразена нестабилност на места со пообилен пороен дожд засилен ветер и услови за појава на град.

Во недела ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

За денеска се најавени врнежи од дожд, пообилни во западните и јужните делови, каде се очекуваат над 25 литри дожд на метар квадратен. Попладне и во текот на ноќта на планините и на некои повисоки места тие ќе преминуваат во снег. Ќе дува слаб доумерен, кон крајот на денот повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од пет до 11 степени

НОВ ЦИКЛОН ВО МАКЕДОНИЈА – Подгответе се!

Метеролозите најавуваат ново невреме. Тие информираат дека ќе имаме преодно стабилизирање...

Здравствената состојба на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски повторно се влоши и затоа денеска беше прекинато судењето за Рекет на кое сведочи Камчева.

ДРАМА ВО КРИВИЧНИОТ: На Боки 13 му се слоши во судница

Драма во судницата во Кривичниот суд, на Бојан Јовановски му се слоши за време на рочиштето...

Ветерот ќе биде слаб и умерен, југоисточен ветер. Најниската температура ќе биде од -3 до 4 , а највисоката од 7 до 12 C.

НОВ ВРЕМЕНСКИ ШОК НАЈАВЕН ЗА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА: Од плус 14 повторно ќе одиме во МИНУС, а еве кога СНЕГ!

На Балканот утре ќе биде умерено облачно , воглавно суво и на места магловито, средината...