Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Објавил: Стојче Бушин | 8 јули, 2020 9:14

Времето во Македонија: Сончево со мала локална облачност

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен во претпладневните часови и долж Повардарието.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала локална облачност, ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 29 степени.

Потоа и во следните денови ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде викендот кога ќе има услови за локален краткотраен дожд и грмежи во попладневните часови.

Поради повторен продор на топла воздушна маса од југ, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пораст и следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 37 степени, особено за време на викендот.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Детално метео: Намалување на температурите- од оваа недела нестабилно време – услови за НЕВРЕМЕ

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен...

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: Денеска пеколни температури до 41 степен!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена...

Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ФАЗА- Следете ги препораките за заштита од топлото време!

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерството за здравство...