Експертите објаснуваат како да се усогласиме со годишните времиња

Објавил: admin@magazin | 6 февруари, 2022 15:51

ВРЕМЕТО ДЕЛУВА НА НАШЕТО РАСПОЛОЖЕНИЕ И ЗДРАВЈЕ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Се повеќе и повеќе луѓе имаат проблеми со концентрацијата поради временските услови, нервозни се или имаат сериозни здравствени проблеми. Познато е дека се чувствуваме подобро кога времето е чисто и сончево, но ненадејните промени во температурата сигурно ќе остават белег на метропатите. 

Експертите велат дека метеоропатијата е почеста појава што ја доживуваме поради дупките на озонот, кои ги направија промените во времето да станат брзи и интензивни, како и поради модерен, побрза начин на живот.

Метеоропатијата се дефинира како група на симптоми и реакции кои се манифестираат при промена на еден или повеќе метеоролошки елементи. Метеоолошки елементи се температура, влажност на воздухот, ветер, атмосферски притисок, врнежи, грмежи и др.

Истражувањата покажаа дека околу 20% од луѓето денес имаат проблеми со здравјето, однесувањето и расположението поради промена на временските услови и дека метеорологијата е склона кон луѓе кои се многу вознемирени, емоционални и склони кон депресија. Проблемите обично се јавуваат кога има ненадејна промена на температурата, пад на атмосферскиот притисок или ненадејно зголемување на влажноста на воздухот.

Зголемениот ветер, исто така, може да влијае на здравјето, дури и кај една третина од луѓето, влијаејќи на нивното расположение, но исто така може да предизвика главоболка, депресија и несоница. Доаѓањето на бурните временски услови може да предизвика главоболка, мигрена и промени во расположението, а најсилното чувство е за еден час пред бурата. Потоа, дождот и грмотењето обично носат олеснување, бидејќи тие го зголемуваат атмосферскиот притисок.

Докажано е дека сонце го подобрува расположението. Кога небото е сино, се покажа дека довербата на луѓето е многу повисока, и дека ние тогаш сме посмели, повеќе претприемачки и повеќе склони кон авантуризам. Од друга страна пак , големата топлина има сосема спротивен ефект. Иако временските промени можат да го нарушат секојдневното функционирање, здравиот начин на живот може да го олесни овој проблем. Наш совет е да се одмороате почесто, потоа да бидете надвор во природа и да се храните здраво.

Се претпоставува дека мигрената се појавува под влијание на бројни генетски и еколошки фактори. Околу две третини од случаите на мигрена се наследна болест. Променливиот степен и соодносот на хормони , исто така играат важна улога во развојот на мигрена која во детството почесто ги зафаќа момчињата отколку девојчињата и тоа во периодот на пубертетот, но исто така и околу два до три пати повеќе жени отколку мажи во средната доба оод животот

Исто така е корисно секојдневно да се следи биометеоролошката прогноза. Некои луѓе “ги обвинуваат” временските услови и во деновите кога метеоролозите не очекуваат промени. Со следење на временската прогноза може да се избегне, како “лажна тревога”, а воедно ќе може да се подготвите и кога времето е навистина лошо. Експертите велат дека нашето тело е флексибилно и многу зависи од нашиот став. На пример, ако сме склони кон депресија и негативно размислување, ако видиме облак, веднаш ќе имаме лош ден. Од друга страна, позитивниот став може да помогне да се надминат овие денови. Покрај тоа, за да се олесни прилагодувањето на временските услови, препорачливо е да пиете доволно течност особено вода со дополнителни магнезиум, кои се неопходни за добро функционирање на крвта и нервниот систем.

Застапниците на алтернативната медицина може да побараат олеснување од лошите временски услови во ароматерапијата, акупунктурата, медитацијата или другите техники на релаксација. Прошетај околу паркот или природата секој ден најмалку половина час. Ова ќе ви олесни да се усогласите со тековната сезона.

Временските услови не треба да се одбегуваат но треба да бидате свесни за нивното влијание врз животната средина. Едно од решенијата против метеоропатијата е нафтеното масло кое може да ви помогне со главоболки и мигрена предизвикани од временските промени. Само ставете капка масло на марамица и дишете. Покрај тоа, може да ви помогне и мирисот на портокалот, како и рузмаринот и лавандата кои ве опуштаат и со тоа ја намалуваат нервоззата а со естетично масло од лаванда може да се ја масирате слепоочницата кога имате главоболка.

Здравата исхрана богата со сезонски намери го зајакнува имунитетот и помага при промена на чувствителноста на време. Јадете многу овошја богати со витамин Ц, риба, ореви и други намери кои содржат многу омега 3 масни киселини. Избегнувајте храна богата со јаглени хидрати кои го зголемуваат замор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.