Ќе има и локални послаби врнежи од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините.

Објавил: Стојче Бушин | 26 март, 2020 8:49

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Врнежи од дожд и снег во земјава!

Фото/Текст извор: ©Магазин

До крајот на денов кај нас ќе се задржи претежно облачно време. Ќе има и локални послаби врнежи од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец, истиот повремено на некои места ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 10 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно а ќе има услови и за слаби локални врнежи претежно од дожд. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 6 степени.

Во следните неколку денови ќе се задржи претежно облачно време.

На повеќе места ќе има повремени врнежи од дожд и локално врнежите ќе бидат нешто поинтензивни, особено во јужните и во југоисточните предели.

На планините врнежите ќе бидат од снег. Максималните дневни температури и натаму ќе бележат тенденција на постепен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Денес ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени!

Следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачно

Понатаму следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена...

Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени.

Времето денеска: На пладне ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Влошување на времето се очекува уште во текот на утрешниот ден, најкритично ќе биде во петок и во сабота, особено во јужните и во југозападните предели на Грција каде се очекува да падне и големо количество на воден талог.

НАД МЕДИТЕРАНОТ СЕ ФОРМИРА УРАГАН И ЌЕ ЈА ПОГОДИ СОСЕДНА ГРЦИЈА – ДАЛИ И КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС?!

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во...