тре и во сабота сеуште ќе дува умерен северен ветер кој повремено ќе засилува!

Објавил: Стојче Бушин | 21 мај, 2020 9:16

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со повремени локални врнежи од дожд!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска времето во државава ќе биде претежно облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со повремени локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови за нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи, ќе дува умерен до ЗАСИЛЕН ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 22 степени.

Во Скопје денеска ќе има услови за повремен локален дожд а ќе дува и ЗАСИЛЕН ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи само до околу 20 степени.

Потоа утре и во сабота ќе имаме стабилно и суво време без врнежи, во недела пак попладне ќе има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд и услови за грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

Утре и во сабота сеуште ќе дува умерен северен ветер кој повремено ќе засилува.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето!

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Еве каков ќе ни биде месец јуни се до крајот!

Според најновите анализи кој се направени со помош на најпрецизните метеоролошки...

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...

Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Нестабилно со услови за дожд и грмежи!

Во текот на денешното претпладне ќе има повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде променливо...