Во Скопје и околината, исто така попладне и навечер ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Објавил: Стојче Бушин | 12 август, 2020 9:32

Времето денеска: Нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Во Скопје и околината, исто така попладне и навечер ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен.

Потоа во следните денови, а особено за време на викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите има услови да бидат поинтензивни и застапени во форма на НЕВРЕМЕ со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на незначителен пад, особено за време на викендот.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Следните неколку утра ќе бидат релативно студени кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 10 степени.

Времето денеска: Сончево и посвежо со умерена облачност

Времето денес во државава ќе биде сончево и посвежо со умерена облачност. Во планинските...

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, сосема се мали условите за краткотраен локален и слаб дожд.

МЕТЕО НАЈАВИТЕ СЕ СЛЕДНИ: ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ НЕ ЗАВРШИЈА, ПОГЛЕДНЕТЕ КОГА ЌЕ ПРОДОЛЖАТ

По значително постудениот бран кој го зафати целиот регион и Македонија, и ни го донесе...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...