Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 јули, 2020 10:22

Времето денеска нестабилно со појава на дожд, од среда стабилизирање!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска времето во нашата држава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите има услови да бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Слично време ќе имаме и утре, додека од среда се очекува стабилизирање на временската состојба кај нас.

Утре и во среда ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од северен правец додека температурите ќе бидат малку пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени утре, и од 21 до 30 степени во среда.

Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Детално метео: Намалување на температурите- од оваа недела нестабилно време – услови за НЕВРЕМЕ

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен...

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: Денеска пеколни температури до 41 степен!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена...

Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ФАЗА- Следете ги препораките за заштита од топлото време!

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерството за здравство...