Потоа во следните денови времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност.

Објавил: Стојче Бушин | 11 август, 2020 9:24

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Облачно со слаб до умерен ветер од северен правец

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска времето во државава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност.

Во попладневните часови, и тоа особено на средината од неделава ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните дневни температури, нема многу да се менуваат и ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34, 35 степени.

Повторно поизразена нестабилност, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе има за време на викендот.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Следните неколку утра ќе бидат релативно студени кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 10 степени.

Времето денеска: Сончево и посвежо со умерена облачност

Времето денес во државава ќе биде сончево и посвежо со умерена облачност. Во планинските...

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, сосема се мали условите за краткотраен локален и слаб дожд.

МЕТЕО НАЈАВИТЕ СЕ СЛЕДНИ: ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ НЕ ЗАВРШИЈА, ПОГЛЕДНЕТЕ КОГА ЌЕ ПРОДОЛЖАТ

По значително постудениот бран кој го зафати целиот регион и Македонија, и ни го донесе...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...