аксималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен.

Објавил: Стојче Бушин | 10 август, 2020 8:40

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Во попладневните часови ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен.

Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Во попладневните часови мали се условите за локална и краткотрајна нестабилност, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 28 степени.

Потоа и во наредните денови во времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолиран развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34, 35 степени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Следните неколку утра ќе бидат релативно студени кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 10 степени.

Времето денеска: Сончево и посвежо со умерена облачност

Времето денес во државава ќе биде сончево и посвежо со умерена облачност. Во планинските...

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, сосема се мали условите за краткотраен локален и слаб дожд.

МЕТЕО НАЈАВИТЕ СЕ СЛЕДНИ: ТОПЛИТЕ ДЕНОВИ НЕ ЗАВРШИЈА, ПОГЛЕДНЕТЕ КОГА ЌЕ ПРОДОЛЖАТ

По значително постудениот бран кој го зафати целиот регион и Македонија, и ни го донесе...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...