Во текот на ноќта ќе биде претежно ведро и ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 септември, 2019 9:59

Времето денеска, претежно сончево, преку ноќта северен ветер!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во Македонија ќе биде претежно сончево, во источните делови со мала локална облачност и со умерен до зсилен ветер од северен правец.

Во текот на ноќта ќе биде претежно ведро и ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16, а максималната од 26 до 33 степени.

Во Скопје, сончево со мала локална облачност.

Повремено ќе дува засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 14, а максималната од 26 до 30 степени.

За месец октомври не е исклучена можноста да дојде до продор на позначително студена маса од север, прогнозира Славчо Поповски.
Кога таа ќе стигне над нашите краишта, односно над Јадранот и Медитеранот, ќе дојде до формирање на циклонски системи кои нормално условуваат врнежи.
Со ваквите спуштања на значително постудени воздушни бранови, има услови во текот на октомври да се случат и првите врнежи од снег на планините во Македонија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Утре не очекува променливо облачно време, по одделни котлини со утринска магла. Попладне и во текот на ноќта кон понеделник ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини повремен снег

Викенд временска прогноза: Еве кога доаѓа снегот!

Времето денеска ќе биде претежно облано со појава на магла. Во западните делови...

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утринава во Маврово и Крива Паланка се измерени -11 степени, во Крушево -10 степени, во Лазарополе -9, во Охрид, Претор, Прилеп, Штип и Петровец кај Скопје -8, во Битола, Виница и Струмица -7, во Демир Капија и Зајчев Рид во Скопје -5 и во Куманово -3 степени.

Денес Македонија мрзне- од утре пролетни температури

Рано утринава речиси во целата држава беа измерени температури под нулата. Најстудено...