Времето утре ќе биде променливо облачно.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 ноември, 2019 9:46

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Променливо облачно со магла и локален дожд во јужните делови

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со појава на магла и ниска облачност по одделни котлини.

По одделни котлини во земјава ќе има појава на магла и ниска облачност, а во јужните подрачја ќе има повремен локален дожд, кој во текот на ноќта ќе се прошири и во западните делови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 12 степени, а дневната од 9 до 15 степени. Во Скопје времето денеска ќе биде променливо облачно со утринска температура до 7 степени, а дневна температура до 13 степени.

За регионот во кој што влегува и Македонија, според прогнозите се очекува декември да има просечна температура со околу степен и половина над просекот.
Постои и можност на повремено спуштање не екстремно студени воздушни маси од Арктикот кој би ги спуштиле температурите на воздухот и под 20 степени, но ова е сосема нормална појава за нашиот дел од Европа во текот на зимскиот период. Исто така со спуштањето на студените воздушни маси од Арктикот и северот и од североисток од Европа и судирајќи се со топлите морски воздушни струење над нашите краишта, може да се формираат циклонски системи кои условуваат врнежи од снег и вистинска снежна бајка, но ова ќе се случува во првите месеци од следната година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Утре не очекува променливо облачно време, по одделни котлини со утринска магла. Попладне и во текот на ноќта кон понеделник ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини повремен снег

Викенд временска прогноза: Еве кога доаѓа снегот!

Времето денеска ќе биде претежно облано со појава на магла. Во западните делови...

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утринава во Маврово и Крива Паланка се измерени -11 степени, во Крушево -10 степени, во Лазарополе -9, во Охрид, Претор, Прилеп, Штип и Петровец кај Скопје -8, во Битола, Виница и Струмица -7, во Демир Капија и Зајчев Рид во Скопје -5 и во Куманово -3 степени.

Денес Македонија мрзне- од утре пролетни температури

Рано утринава речиси во целата држава беа измерени температури под нулата. Најстудено...