Исто така, во среда, особено Долж Повардарието и на истокот ветерот ќе го промени правецот во северозападен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени!

Објавил: Стојче Бушин | 28 септември, 2020 7:39

Времето денеска: Променливо облачно со повремен локален дожд

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес и утре времето во нашата држава ќе се задржи променливо облачно со повремен локален дожд. Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.
 
Во Скопје и околината, ќе се задржи променливо облачно време со услови за повремен локален дожд и ретки грмежи.
 
Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, максималната дневна температура ќесе искачи до околу 25 степени. Постабилно и релативно суво време ќе имаме од среда, иако локално не се исклучува можноста за сосема ретка појава на слаб дожд.

Исто така, во среда, особено Долж Повардарието и на истокот ветерот ќе го промени правецот во северозападен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени во најтоплите предели од државава.

ВИКЕНД МЕТЕО АНАЛИЗА: ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ОБЛАЧНОСТА И УСЛОВИ ЗА ВРНЕЖИ ВО НЕДЕЛА – ДЕТАЛИ

До крајот на денов во државава времето ќе се задржи сончево и релативно топло со мала...

Максималните дневни температури на воздухот во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени, додека зголемување на облачноста ќе има за време на викендот.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: СЛЕДУВА ПОГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО ПРЕКУ ДЕН

Нашата територија се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок (Антициклон), и...