Максималната дневна температура во Скопје овој викенд се очекува да се искачи до околу 26 степени.

Објавил: Стојче Бушин | 8 август, 2020 9:00

Времето денеска: Променливо со повремен локален дожд

Фото/Текст извор: ©фокус

До крајот на оваа недела ќе се задржува променливото време со повремен локален дожд. Особено во попладневните часови, локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Не се исклучува можноста и за локално НЕВРЕМЕ со град.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени.

И во Скопје викендов ќе се задржи променливо облачно време со услови за повремен дожд. Особено во попладневните часови ќе има услови за нестабилност со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималната дневна температура во Скопје овој викенд се очекува да се искачи до околу 26 степени.

Потоа, од понеделник атмосферата ќе биде постабилна, иако во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...

Исто така, во среда, особено Долж Повардарието и на истокот ветерот ќе го промени правецот во северозападен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени!

Времето денеска: Променливо облачно со повремен локален дожд

Денес и утре времето во нашата држава ќе се задржи променливо облачно со повремен локален...

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.
Потоа до вторник нашата територија ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој повремено ќе условуваат врнежи од дожд.

ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА: Детална временска прогноза!

Под влијание на моќна циклонска активност, денес времето во нашата држава ќе биде претежно...