Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Објавил: Стојче Бушин | 9 јули, 2020 8:53

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 34 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа и утре ќе се задржи претежно сончево и топло време со мала локална облачност додека за време на викендот, особено во попладневните и вечерните часови локално ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе бележат тенденција на пораст, особено за викендот кога ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени.

Повторно опаѓање на температурите на воздухот ќе има во недела, особено попладне и навечер и најпрвин во северните предели од државава. Сето тоа ќе биде проследено со умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Детално метео: Намалување на температурите- од оваа недела нестабилно време – услови за НЕВРЕМЕ

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен...

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: Денеска пеколни температури до 41 степен!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена...

Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ФАЗА- Следете ги препораките за заштита од топлото време!

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерството за здравство...