За време на неговата смрт, се сметаше дека легендарниот ас на Лос Анџелес Лејкерс има нето вредност од 600 милиони долари, околу 540 милиони евра, според CNN Business и New Vision.

Објавил: Мате Парлоф | 2 февруари, 2020 8:57

ВРТОГЛАВА СУМА: Американските медиуми открија колку изнесува богатството на Коби Брајант

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ванеса Брајант и нејзините три ќерки сеуште не можат ја прифатат вистината дека Коби и Џијана не се помеѓу нив.

Американските медиуми неодамна го објавија богатството на Коби Брајант.
За време на неговата смрт, се сметаше дека легендарниот ас на Лос Анџелес Лејкерс има нето вредност од 600 милиони долари, околу 540 милиони евра, според CNN Business и New Vision.

Брајант, како кошаркар на Лејкерс, беше најплатен спортист во светот кога станува збор за тимски спортови. Покрај тоа, тој разви бизнис надвор од кошарката.

Коби Брајант е американски професионален кошаркар, кој игра во НБА лигата за екипата на „Лос Анџелес Лејкерс“ и е син на поранешен НБА играч Џо Брајант. Тој е висок 198 см, тежок 95 кг и игра на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.

Општо е познато дека тој заработил огромни пари од спортска опрема со својот бренд. Тој исто така беше сопственик на светски познатиот енергетски пијалак, како и на компанијата за производство на медиуми „Гранити“, која некогаш освои Оскар во конкуренција за кратки филмови.

Коби Бин Брајант беше американски професионален кошаркар, кој играл во НБА за екипата на „Лос Анџелес Лејкерс“. Бил висок 198 см, тежок 95 кг и играл на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.

Коби Брајант бил избран на НБА драфтот во 1996 година, како 13-ти пик од страна на Шарлот Хорнетс, директно од средно училиште. Тој спаѓа меѓу ретките играчи од НБА кои се драфтувани на тој начин.

Сепак, Брајант не одиграл за „Хорнетс“ ниту еден натпревар, бидејќи менаџерот на „Лејкерс“ Џери Вест веднаш направил трампа, па така Владе Дивац заминал за „Шарлот Хорнетс“, а Коби Брајант дошол во „Лејкерс“.

На 26 јануари 2020 година, Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија. Во несреќата загинала и неговата 13-годишна ќерка Џијана Марија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Пожарот е изгаснат 18 часа подоцна, рече Авниев, додавајќи дека самиот аеродром не е оштетен.

Огромен пожар проголта 3.500 автомобили: Пожарникарите 18 часа се бореа со огнената стихија(ВИДЕО)

Пожарот што избувна на тревата околу меѓународниот аеродром во Југозападна Флорида...

Толпата беше толку голема што беше објавено во 7,48 часот, дека паркот го достигна својот дневен капацитет од 20,000 посетители и повеќе нема да ги прима.

КИНЕЗИТЕ ЕДВАЈ ДОЧЕКАА: Туристичките агенции преполни- еве што порачаа емидемиолозите!

Голем број луѓе во Кина ги окупираа популарните туристички места и поголемите градови...

Меркел на прес-конференцијата го најави утрешниот состанокот на Евро-групата на кој ќе се разговара за предлогот на Советот на ЕУ и рече дека Германија ќе биде добро толку колку што ќе биде Европа.

МЕРКЕЛ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова е најголемиот предизвик за ЕУ од своето основање!

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ЕУ се соочува со најголемиот...

Русија ќе покрие околу 800.000 американски долари во трошок за испраќање на дијагностички алатки во голем број земји, пренесува ТАС.

ХУМАНОСТ НА ДЕЛО: Русија донира милион долари на СЗО за борба против КОРОНА!

Русија ќе донира 1 милион американски долари на Светската здравствена организација...