Форбс веќе 30 години ги следи заработените пари на фудбалерите од играње и реклами, па затоа уредно ги бележи.

Објавил: Перо Милчин | 13 јули, 2019 9:38

ВРТОГЛАВИ СУМИ: Форбс ја објави најновата листа на најбогати спортисти во светот!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Форбс објави најнова листа со најбогати спортисти во светот. На првото место се најде Лионел Меси, а зад него фудбалскиот португалски ас, Кристијано Роналдо.

Форбс повеќе 30 години упорно го следи богатството на фудбалерите од играње и реклами.

Ова се Топ20 најбогати спортисти во светот:

1. Лио Меси 127 милиони долари
2. Кристијано Роналдо 109 милиони долари
3. Нејмар 105 милиони долари
4. Канело Алварез (бокс) 94 милиони долари
5. Роџер Федерер (тенис) 93.4 милиони долари
6. Расен Вилсон (НФЛ) 89.5 милиони долари
7. Арон Роџерс (НФЛ) 89 милиони долари
8. Леброн Џејмс (НБА) 89 милиони долари
9. Стефан Кари (НБА) 89 милиони долари
10.Кевин Дурент (НБА) 65.4 милиони долари
11.Тајгер Вудс (Голф) 63.9 милиони долари
12.Бен Ротлизбергер (НФЛ) 55.5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
13.Луис Хамилтон (Ф1) 55 милиони долари
14.Ентони Џошуа (Бокс) 55 милиони долари
15.Халил Мек (НФЛ) 55 милиони долари
16.Расен Вестбрук (НБА) 53.7 милиони долари
17.Новак Ѓоковиќ (Тенис) 50.6 милиони долари
18.Мајк Траут (МЛБ) 50.6 милиони долари
19.ФилМикелсон (Голф) 48.4 милиони долари
20.Џејмс Харден (НБА) 47.7 милиони долари

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

За време на пожарите во Чиле, кои во првата половина од 2017 година ја опустошија половина земја, а однесоа 11 животи.

ХУМАНО СРЦЕ: Голманот на Манчестер Сити им купил куќи на четири семејства по пожарите во Чиле!

Голманот на англиски Манчестер сити, Чилеанецот Клаудио Браво покажа дека е голем...

Европскиот кадетски шампион во борење, Бесир Алили вечерва се врати во Скопје. Oпштина Чаир и Боречкиот клуб „Лирија“ организираа свечен пречек за шампионот Алили.

Шампионот дојде во Скопје – голем дочек за Бесир Алили!

Македонскиот шампион Алили беше пречекан од голем број граѓани во Плоштадот Скендербег...

Искрени честитки за Бесир Алили, за БК Лирија - Скопје и за Федерацијата за боречки спортови на Македонија и нејзиното раководство.

Македонскиот борач Бесир Алили е ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ!

БЕСИР АЛИЛИ ЕВРОПСКИ ПРВАК ВО БОРЕЊЕ (СЛОБОДЕН СТИЛ – 48 кгр) Македонскиот борач Бесир...