Во Скопје

Објавил: Калина Мартинска | 15 април, 2024 20:55

Второ издание на фестивалот на улична уметност „Центарски улици“

Фото/Текст извор: ©novamakedonija.mk/Маја Јаневска Илиева

Центарот на Скопје, поточно улицата „Македонија“ вечерва е отворена сцена на  живи улични статуи, кои по повод светскиот ден на уметноста се дел од вториот фестивал на улична уметност „Центарски улици“.

 

Задачата на уличните артисти е на духовит начин да го отсликаат она што најмногу го допира општеството: човековата смеа и бес, мудрост и глупост, зрелост и лудост, емпатичност и суета, моќ и немоќ, љубов и омраза!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно