Македонските ракометари до 18 години го победија Луксембург со 31:25

Објавил: admin@magazin | 11 август, 2018 18:20

Втор триумф за Македонија на ЕП во Грузија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Македонските ракометари до 18 години го победија Луксембург со 31:25 во второто коло од ЕХФ шампионатот во Грузија.

По вчерашната победа над Литавнија, македонските надежи денеска беа подобри од Луксембург. Првото полувреме беше изедначено, Македонија водеше, но противникот успеваше да изеначува, на полувремето се отиде со нерешени 14:14.

Рано во второто полувреме Македонија успеа да се одлепи на четири разлика 22:18 и до крајот на мечот не дозволи Луксембург посериозно да се доближи. Конечниот резултат гласеше 31:24 за нашите момчиња.

Најефикасен во нашата селекција беше Ненад Костески со девет голови, Кристијан Симоноски постигна седум.

Утре во 11 часот Македонија го игра третиот меч, противник ни се Фарските Острови против кои исто така сме големи фаворити.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика 15 ракометарки за двете пријателски средби против Македонија.

Јохансон во Македонија без Радичевиќ, Булатовиќ и Рајчиќ?

Селекторот на црногорскатаа женска ракометна репрезентација Пер Јохансон повика...

„Нов селектор на Македонија е Данило Брестовац. Ќе има првичен ангажман до 30. јуни 2022 година. Тој ќе биде селектор на А-репрезентацијата и ќе ги координира останатите селекции.

И официјално Македонската ракоментна репрезентација доби нов селектор Данило Брестовац

Данило Брестовац од денеска и официјално е новиот селектор на Македонската ракометната...

Вардар во второто полувреме играше подобро и многу брзо го измени резултатот и дојде во предност, и играше со добро темпо до крајот на мечот.

Вардар вечерва го „прегази” Шведскиот тим, со победа од 32:30

Вардар вечерва победи со 32:30 на гостувањето во Шведска и дојде до бодовите со кои има...