Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 мај, 2020 13:00

Вулин: Откако Вучиќ е шеф на државата, Србија е ПОДОБРА И ПОСИЛНА, а граѓаните се побезбедни!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на социјалистичкото движење, Александар Вулин, вели дека Србија е подобра и посилна држава, а Србите се побезбедни, по обединети и поуспешни луѓе по три години откако Александар Вучиќ ја презеде функцијата претседател на Србија.

„Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност, се бореше за правото на нашиот народ да одлучи без странци, ја зајакна нашата економија и ги собра и обедини сите Срби во регионот околу српската политика“, рече Вулин.

Вулин додаде и дека Србија, кога ќе избере самостојно, никогаш не прави грешки.

Тој додаде дека властите во Црна Гора не се борат против вирусот „ковид-19“, туку против Србите, рече министерот за одбрана.

Тој истакна дека забраната за влез на Србите во Црна Гора треба да помогне во градењето на татковинскиот идентитет на Црна Гора.

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин неодамна на македонскиот претседател Стево Пендаровски му порача дека темата како Србија ќе го реши проблемот со Косово не е тема за него. Како што молчи за „голема Албанија”, треба да молчи и за Србија, реагирал Вулин по изјавата на Пендаровски дека грозна е идејата за размена на територии помеѓу Косово и Србија и дека идејата за корекција на границите меѓу Белград и Приштина е незамислива.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Потоа, во јуни започна нов бран, кој не личи на првиот. Старите луѓе не се толку загрозени. Мене не ми личи на истиот вирус - изјави д-р Несторовиќ, истакнувајќи дека, сепак, оваа теза сè уште не е потврдена.

НОВ ТИВОК УБИЕЦ: Доктор Несторовиќ открива нов вирус- НЕ МИ ЛИЧИ НА ВИРУСОТ КОРОНА!

Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека младите сега се разболуваат повеќе,...

Спикерката Гојковиќ има влошена клиничка слика и поради констатирано воспаление на белите дробови е пренесена во ковид болницата КБЦ „Бежаниска коса!

Короновирус во Владата на Србија, заразени министерот за одбрана, шефот на канцеларијата за Косово и претседателката на парламентот

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, претседателката на Собранието, Маја...

Според податоците на ИПСОС Србија, кои пристигнале од избирачките места, од излезот на изборите во Србија до 12 часот е 18,8 проценти.

(ВО ЖИВО) ИЗБОРИ 2020- СРБИЈА ГЛАСА: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја предводи земјата во следните четири години – 18,8 проценти излезност до 12 часот!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска гласаше околу пладне во Нов Белград. Вучиќ...