Ноќта на 8 април, властите отворија патишта што излегуваат од градот и им дозволија на луѓето да го напуштат градот со автомобил.

Објавил: Едмонд Бекири | 8 април, 2020 9:47

ВУХАН ОДБЛОКИРАН ПОСЛЕ 76 ДЕНА: На луѓето им е дозволено да го напуштат градот!

Фото/Текст извор: ©Foto: Twitter/Global times магазин.мк

Кинеските власти го одблокираа излезот од Вухан, кој беше во фокусот на епидемијата на коронавирус, кој беше изолиран од надворешниот свет цели 76 дена.

Ноќта на 8 април, властите отворија патишта што излегуваат од градот и им дозволија на луѓето да го напуштат градот со автомобил.

Од 23 јануари, Вухан е практично изолиран од надворешниот свет заради епидемијата. Сообраќајот кон градот беше целосно стопиран, вклучително и метро и автобуси.

Кинеските власти го одблокираа излезот од Вухан, кој беше во фокусот на епидемијата на коронавирус, кој беше изолиран од надворешниот свет цели 76 дена.

Не работеа ниту аеродромите и железничките станици, а на жителите им беше забрането да заминат без посебна дозвола.

Од 28 март Вухан повторно го отвори железничкиот сообраќај. Април, исто така, ќе биде отворен за излегувања, а воздушниот сообраќај ќе биде делумно обновен.

Претходно, властите на Хубеи најавија планови за укинување на карантинот во градот на 8 април и дека жителите на Вухан ќе можат да го напуштат тоа под услов да бидат здрави и да не претставуваат закана за другите.

На 11 март Светската здравствена организација прогласи епидемија на нов пандемски вирус. Според најновите податоци, во светот се регистрирани повеќе од 1,4 милиони случаи, од кои починале повеќе од 81 илјади.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата...