Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 јули, 2020 12:03

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат државата на есен, дека ќе биде подобра од сите останати во однос на резултатите со коронавирусот.

– Не дојдов да барам алиби, да кажам дека ќе бидеме полоши, но јас ви кажувам дека ќе бидеме подобри од сите, рече Вучиќ.

Тој најави изградба на две нови болници за пациенти заболени од Ковид 19. Едната ќе биде на патот Батајница, а ќе се гради нова болница со 800 до 1.000 кревети. Втората болница ќе биде во Крушевац. Белград ќе го добие северниот дел на Сумадија, Маква и јужниот дел на Војводина.

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

Тој истакна дека никој не може да му негира дека Србија ќе биде подобра од сите, исто како што не може да го одречам бројот на тестови.

– Дали забележавте дека никој не ме негираше, ниту една земја, дека сме луди, па само тестираме? Кај тие паметни политичари, луѓето умираат од сончаница, прехлада, бели дробови, но не и од короната. Само Вучиќ е будала, само тој го тестира народот. Среќен сум што е така, дека сакаме да ги спасиме животите на луѓето, објасни тој.

Тешка есен нè чека кога е во прашање борбата против вирусот корона, рече претходно Александар Вучиќ, и најави задолжителна вакцинација за некои категории на население против вирусот и сезонскиот грип.

Вакцината против грип ќе треба да ја примат сите здравствени работници, полиција, армија, деца од три до 12 години, хронично болни, шалтерски работници. Би било катастрофа овие два вируса да се судрат. Очекуваме најтешкиот бран да биде околу 1 ноември – рече Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...