-Прв пат ни се враќаат лекари и медицински сестри од Германија. Сакаат да се вратат во својата земја. Имаме проблем со занаетчиите и мораме да најдеме начин да ги вратиме во Србија. До крајот на мандатот на следната влада просечната плата ќе биде 1.000 евра, а пензијата 500 евра. Тоа е остварливо, доколку нема надворешни проблеми и ако нема големи земјотреси на светско ниво, рече тој.

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 февруари, 2022 10:37

Вучиќ ветува просечна плата од 1.000 евра

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на работата на идната влада просечната плата би можела да биде 1.000 евра, а просечната пензија 500 евра, најавува српскиот претседател, Александар Вучиќ.

Коментирајќи ја економската состојба во земјата, Вучиќ рече дека Србија во последните две години, од почетокот на епидемијата на коронавирус, го постигнала најбрзиот економски напредок во цела Европа.

-Прв пат ни се враќаат лекари и медицински сестри од Германија. Сакаат да се вратат во својата земја. Имаме проблем со занаетчиите и мораме да најдеме начин да ги вратиме во Србија. До крајот на мандатот на следната влада просечната плата ќе биде 1.000 евра, а пензијата 500 евра. Тоа е остварливо, доколку нема надворешни проблеми и ако нема големи земјотреси на светско ниво, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Увозот на енергенсите во текот на оваа година во Србија достигнал вредност од 3,1 милијарда евра, што според податоците на НБС е за 3,1 милијарда евра повеќе отколку во првата половина од минатата 2021 година.

Во Србија инфлацијата е 12,8 отсто поттикната од цените на храната и енергенсите

Инфлацијата во Србија во јули била на нивото од 12,9 отсто, од што повеќе од две третини...

Надлежните институции ќе продолжат да ја следат состојбата на пазарот и соодветно да преземаат соодветни мерки, велат од српската влада.

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Владата на Република Србија на седница денеска донесе одлука за укинување на забраната...

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...