Според последните податоци, од вкупниот број тестирани во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 проценти од заразените се од Белград.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јули, 2020 11:19

ВУЧИЌ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГИ СООПШТИ НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Можно е потполно затворање на Белград!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по препорака на Кризниот штаб за справување со коронавирус, вечерва ќе објави нови остри мерки за Белград објави за време на неговото гостување на РТС поради исклучително неповолната епидемиолошка состојба.

Според последните податоци, од вкупниот број тестирани во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 проценти од заразените се од Белград.

Како што објави српски Курир,  претседателот Вушиќ вечерва, по состанокот на Кризниот штаб, ќе ја објави конечната одлука за нови ригорозни мерки за справување со епидемијата во главниот град.

Според извор од Кризниот штаб, тие размислуваат за повторно воведување на полициски час во вечерните часови, или, што е далеку поверојатно, целосно затворање на Белград, што ќе значи забрана за влез и заминување од градот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...