„Заедно можеме да победиме! Заедно можеме сите“, напиша Вучиќ на својот профил на Инстаграм.

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 март, 2020 16:35

ВУЧИЌ ГИ ПОВИКА ЛУЃЕТО ДА ВОЛОНТИРААТ: Заедно можеме да победиме!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучих синоќа ги повика сите оние кои не се изложени на ризик од корона вирус да се пријават како волонтери.

„Ако не сте изложени на ризик, вие сте млади и здрави, имате слободно време и сакате да им помогнете на ранливите категории на населението, сега можете да го сторите тоа со пријавување за нов единствен систем за регистрација на волонтери во Србија“, напиша Вучиќ на својот профил на Инстаграм.

Претседателот истакна дека во наредните денови, кога е потребно најранливите да останат во своите домови, помошта на волонтерите и волонтерите е многу важна.

„Заедно можеме да победиме! Заедно можеме сите“, напиша Вучиќ на својот профил на Инстаграм.

Во Србија регистриран е уште еден смртен случај од коронавирусот. Починала жена на 48. години.

„Денеска имаме уште еден смртен случај. Во клиничкиот центар Драгиша Мишовиќ почина уште едно лице на возраст од 48 години“, соопшти Верица Јовановиќ, директорка на Институтот за јавно здравје.

Попладнево се регистрирани и нови 73 лица. Со тоа бројката на заразени се искачи и 457 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Голем број на студии докажаа дека овој принцип е штетен за општата здравствена состојба, особено кога станува збор за хронични пациенти.

ГО ПОМЕРИВМЕ ЧАСОВНИКОТ НАПРЕД: Еве каква промена се случува кај жените и што треба да направат!

Заштеда на дневното време во Европа започна во ноќта помеѓу сабота и недела, кога ги...

Подобриот квалитет на воздухот, според научниците од универзитетот, би можел да спаси помеѓу 50 000 и 75 000 луѓе од предвремена смрт.

ПОСЛЕ КОРОНА, НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА КАТАСТРОФА: Од ова нема да можеме да се заштитиме со изолација!

Пандемијата на коронавирус го смени начинот на живот во целиот свет.  Драстичните...

Според неофицијални информации, братот на претседателот на Црна Гора на крајот бил поставен на клиника во главниот град на Црна Гора.

ДРАМА ВО СЕМЕЈСТВОТО НА ЦРНОГОРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Ѓукановиќ доживеа тежок инфаркт!

Првиот човек на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, вчера ја преживеа најголемата драма од неговиот...