Исто така, вели дека државата ќе се обиде да ја заврши работата за ИМТ и за тој простор да добие 90 или 100 милиони евра.

Објавил: Весна Петровска | 15 јуни, 2019 18:50

Вучиќ закасни поради лошиот пат, најави итна обнова, а кај нас за патиштата се примижува

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Српскиот претседател Александар Вучиќ, откако задоцни во посета на Књажевац поради лошиот пат, најави итна реконструкција на патот Зајечар-Миничево-Књажевац.

Вучиќ им се заблагодари на големиот број луѓе што го чекаа и истакна дека ќе почне да работи на нивниот пат, кој е од клучно значење за тој крај.

“Ние сакаме понатаму да ја развиваме Старата Планина како туристичка дестинација, но и да поттикнуваме овоштарство. Секој бара да има сала која чини во вредност од три милиони евра, нема да ветам, но ние ќе се обидеме да почнеме со изградба што е можно поскоро”, рече Вучиќ во Књажевац, каде што пристигна во рамките на кампањата “Иднината на Србија”.

Исто така, вели дека државата ќе се обиде да ја заврши работата за ИМТ и за тој простор да добие 90 или 100 милиони евра.

“Тогаш прво работниците, како кредитори, ќе се смират, но уште поважно е тоа што ќе се обидеме да донесеме уште еден инвеститор и да имаме уште една фабрика во Књажевац и со тоа да обезбедиме безбедна иднина за нашите семејства”, рече Вучиќ.

Тој им порача на пензионерите дека оваа година ќе имаат повисоки пензии и дека ќе се зголемат платите во јавниот сектор без зголемување на јавниот долг

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Несторовиќ вели дека Србија доста добро помина кога станува збор за вирусот и финансиски, немаше немири, смета Несторовиќ.

НЕСТОРОВИЌ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Овој вирус ги напаѓа мозокот, бубрезите и тестисите!

Истакнатиот српски пулмолог д-р Бранимир Несторовиќ, вели ддка нешто чудно се случува...

Брисел потенцира дека списокот на земји на кои ќе им биде дозволен влез во Шенген ќе се ажурира на секои две недели според најновите епидемиолошки податоци.

Ѓраѓаните на Србија од утре може да патуваат во ЕУ- Унијата ги отвара границите!

Европската унија утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Србија, се согласија...

Тој изјави дека моментално има 12 мали јата и дека голем број на луѓе, 57 проценти, не знаат каде се заразиле.

КОН: Ситуацијата со коронавирусот се влошува- се разгледува затворањето на ноќните клубови!

Епидемиологот Предраг Кон вели дека состојбата со вирусот корона се влошува и дека...

Заклучно со 1 јуни годинава, во таа земја биле официјално пријавени 244 жртви од Ковид-19, но вистинската бројка е далеку повисока и изнесува 632 лица, објави БИРН повикувајќи се на анализа на официјалните податоци од државниот систем.

Србија ги лажирала бројките на починати од Ковид-19 поради изборите?

Истражување на Балканската истражувачка мрежа покажува дека бројот на жртви од коронавирусот...