Вучиќ вели дека загадувањето и загадениот воздух се користат за политички цели и дека се прави голема фама без потреба.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 јануари, 2020 10:28

Вучиќ за загадениот воздух: Се работи за хистерија, синот го шетам надвор најнормално, не претерувајте

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучиќ беше гостин во утринската програма каде имаше дебата со познатата водителка Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека злоупотребата за вестите со загадувањето е само за политички цели.

Вучиќ вели дека загадувањето и загадениот воздух се користат за политички цели и дека се прави голема фама без потреба.

-Трите деца ми живеат во најзагадениот дел во Нов Белград. Малиот Вукан редовно го шетаме надвор најнормално. И мене така ме шетаа. Се работи за хистерија. Не живеат моите деца којзнае каде туку овде. Пијат исто млеко дишат ист воздух-објасни Вучиќ.

Инаку вчера според најновите податоци на сајтот Ер Вижуал, кои го прикажуваат загадувањето во светот Белград беше најзагаден град во Европа, петти најзагаден град во светот.

Индексот за квалитет на воздухот се влошува. Во Ваљево, според податоците на Агенцијата за заштита на животната средина, концентрацијата на ПМ-10 и ПМ-2,5 честици надминува 300 нанограми на метар кубен и тој град е означен дека има „многу нездрав воздух“, а утринава спаѓаше во категоријата „опасен по здравјето.“

Надлежните од Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ по оваа вест вчера порачаа дека нема потреба од паника. Тие потсетија дека должност на граѓаните е да се придржуваат до мерките за заштита.

– Ова ги вклучува луѓето со хронични респираторни заболувања и со кардиоваскуларни заболувања, мали деца и постари лица, порачаа од Батут.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Имено таа ја изведе химната на Хрватска на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ.

Јосипа Лисац заработи кривична поради несоодветно изведување на химната (ВИДЕО)

Пoзнатата хрватската пејачка Јосипа Лисац заработи кривична пријава за изведување...

Со тоа заврши церемонијата на инаугурацијата на Милановиќ како петти хрватски претседател.

Со цвеќе и бакнеж Милановиќ ја испрати Колинда: Хрватска сега официјално има нов претседател!

Зоран Милановиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, чиј мандат започнува на полноќ,...

Весникот пишува дека сосема би било логично, Макрон но и Германија да дадат зелено светло за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

„Катимерини“: Иако Заев го стави знамето на НАТО пред Собрание, тоа нема да му донесе победа

Грчкиот весник „Катимерини“, денеска објави дека тоа што поранешниот премиер на државата...

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија меѓу Белград и Приштина, како и за завршување на изградбата на автопатот меѓу двата града.

Србија ќе го признае Косово?

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија...