„Ги поканив политичките противници на разговори, тие не го сакаа тоа. Не прифаќам разговори со уцени или закани“, рече Вучиќ.

Објавил: Перо Милчин | 11 мај, 2020 20:51

ВУЧИЌ ЗА ИЗБОРИТЕ: Политичарите да водат кампања без насилство со почит кон противниците, без оглед на политичката опција!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Вечерва, претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека вечерва се одржува собир во близина на Претседателството на Србија во кој учествуваат 5.790 приврзаници на СНС и 65 движења на Двери.

Недалеку од овде, се одржува собир кој има 5.790 приврзаници, претежно СНС и околу 65 поддржувачи на движењето „двери“. Не го велам ова за да се фали, туку да ги замолам да не се соберат барем до крајот на мај.

 Ние сакаме да го заштитиме нашето здравје, ни треба единство, вели Вучиќ.

Претседателот рече дека е задоволен што пратеникот Миладин Шеварлиќ го прекина штрајкот со глад и дека побара и од пратениците на СНС Мартиновиќ и Божиќ да го прекинат штрајкот.

„Ги поканив политичките противници на разговори, тие не го сакаа тоа. Не прифаќам разговори со уцени или закани“, рече Вучиќ.

Претседателот Александар Вучиќ ги повика политичарите да водат кампања без насилство, со почит кон политичките противници, без оглед на политичката опција. Тој во своето обраќање пред јавноста рече дека изборите на 21 јуни ќе бидат можност за сите граѓани да ја искажат својата политичка волја, а политичките партии да покажат сериозност и одговорност.

„Да покажеме сериозност и одговорност, да покажеме колку се грижиме за Србија рече Вучиќ во своето обраќање пред јавноста.

Како претседател на Србија, тој на сите им посака среќа и успех на изборите, но исто така побара две работи:

„Прво, дека изборната кампања да се одвива без насилство и второ, да се покаже целосен респект за политичките противници, за оние кои размислуваат поинаку, без оглед на која опција припаѓаат “, рече Вучиќ.

Ова е прв пат претседателот да зборува за политички теми по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија


По овие најави веднаш почнаа градоначалници од редовите на Српската напредна партија да поднесуваат оставки. Тоа денес го направи и градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ.

Тој најави дека формално се повлекува од таа функција, но дека посветено и посветено ќе го води Белград до денот на изборите и конечната проверка на довербата на граѓаните, соопшти градската управа.

„Штотуку поднесов формална оставка како градоначалник на град Белград, за да почнам да создавам законски услови за одржување на изборите, кои покрај парламентарните и покраинските избори би се одржале на 17 декември на белградско ниво“, изјави Шапиќ.

Овие најави доаѓаат по трагичните настани на северот на Косово, убиството на еден косовски полицаец и елиминацијата четворица луѓе од бунтовничката српска група. Јосип Јуратовиќ, шеф на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, во интервју за „Данас“ рече дека „прогласувањето ден на жалост за делата извршени од страна на паравоените структури од страна на Србите во Косово предизвика огромно згрозување не само во регионот, туку и во целиот свет. Дотолку повеќе што српските институции со прогласувањето на загинатите членови на паравоена организација ги поттикнуваат младите да направат сличен чин бидејќи тоа го гледаат како херојство. Овие убиени млади момци не се херои, туку жртви на неуспешните политики изградени врз лажни митови, кои триесет години ја прикажуваат Србија како недоверлив партнер“.

Тој оценува зошто дојде до оружената пресметка во селото Бањска.

„Очигледно е дека кој и да стои зад тој обид за неуспешен бунт на Србите во Косово, дека Вучиќ долгорочно ја создаде климата и беше само прашање кога ќе се случи нешто слично. Концентрацијата на моќ акумулирана од Александар Вучиќ дојде за наплата, бидејќи тој ја изгуби контролата врз целиот режим што самиот го создаде и стана жртва на сопствените амбиции“, вели Јосип Јуратовиќ.

Србија оди на избори на 17 декември

Шефот на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ, изјави...

Владата на Србија донесе одлука за ребаланс на буџетот за 2023 година. Со ова зголемување ќе се овозможи намалување на буџетскиот дефицит на 2,8 отсто, со цел зголемување на платите, пензиите и животниот стандард на граѓаните, јави дописникот на МИА од Белград.

Растат платите во Србија

Растат платите во Србија. Просечната плата во Србија во декември ќе изнесува 840 евра. Владата...

Администрацијата на манастирот тогаш донела одлука дека милоста веќе нема да се дава бидејќи манастирските резерви завршуваат. Лошата состојба во Русија можеби придонело за тоа, со помалку и помалку придонеси за самиот манастир.

ФОТОГРАФИЈАТА ОД СВЕТА ГОРА КРИЕ МИСТЕРИЈА: Ако ниту една жена не смее да се движи, тогаш која е таа – насликано ЧУДО во руски манастир

Фотографијата била направена на 3 септември 1903 година и била објавена од архивот на...